K pokladně  

(prázdný)

PRODEJNA SOLNICE

Bazénová chemie - chloruj.cz
Pod Poštou 6
517 01 Solnice

Tel.: 777 069 666
(volejte Po-Pá 8-15 hod.)

Otevírací doba ZDE


prodejna

prodejna


Tvrdá voda v bazénu

Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji Oxid vápenatý a Oxid hořečnatý) ve vodě.

V přírodě najdeme vodu velmi měkkou i velmi tvrdou podle toho, s jakými minerály přišla do styku.

Do vody se vápník a hořčík dostávají rozpouštěním některých minerálů, nejčastěji vápence, dolomitu, magnezitu, sádrovce a dalších. Tyto minerály jsou ve vodě nerozpustné, rozpouští je však kyselina uhličitá, která vzniká ve vodě reakcí s CO2.

Je proto nutné věnovat vysokou pozornost tvrdosti vody, kterou bazén napouštíte, především při napouštění ze studny.

Tvrdost vody je možné změřit příslušnými testery, nechat ji stanovit v některé z laboratoří, případně zjistit u dodavatele pitné vody.

V českých zemích se tvrdost vody měřila v tzv. německých stupních, kde jeden stupeň odpovídá 10 mg CaO/litr nebo 7,2 mg MgO/litr. Podle současných norem se vyjadřuje jako suma vápníku a hořčíku v mmol/l. Tato norma však byla zavedena poměrně nedávno. 1 mmol/l odpovídá 5,61 německého stupně. Voda s tvrdostí do 0,7 mmol/l se považuje za velmi měkkou, nad 3,75 mmol/l za velmi tvrdou.

 

Voda
mmol/l °N
velmi tvrdá
> 3,76
> 21,01
tvrdá
2,51 - 3,75
14,01 - 21
středně tvrdá
1,26 - 2,5
7,01 - 14
měkká
0,7 - 1,25
3,9 - 7
velmi měkká
< 0,5
< 2,8

 

V bazénu může také docházet k usazování vodního kamene zvláště v případě, kdy zdrojová voda vykazuje vysokou tvrdost. Čím je bazénová voda tvrdší, tím více se usazuje vodní kámen na stěnách bazénu.

Kvalitní přípravky pro stabilizaci tvrdosti vody brání tvorbě usazenin na stěnách a dně bazénu a tvorbě minerálních zabarvení a zákalů tak, že na sebe vážou ionty vápníku, železa, manganu a mědi.

Pro úpravu tvrdosti vody se používá přípravek stabilizátor tvrdosti. Počáteční dávka přípravku činí 250 ml na 10 m3 vody, pokud je voda velmi tvrdá (nad 15°) dávkuje se 500 ml na 10 m3 vody. Pro odstranění již vzniklých zabarvení nebo zákalů a při ukončení sezóny se dávkuje vždy 500 ml na 10 m3 vody, odměřené množství se pomalu nalije do skimmeru při zapnuté cirkulaci vody. Přípravek je vhodné používat při úpravě vody chlorovými i bezchlorovými přípravky.

Při prvním napuštění bazénu (především tvrdou studniční vodou) je před použitím chlorových přípravků bezpodmínečně nutné nejprve upravit hodnotu pH a tvrdost vody na správné hodnoty. Poté můžeme přistoupit k aplikaci chemických přípravků pro dezinfekci vody. V případě, že zachlorujeme neupravenou velmi tvrdou vodu, může se stát, že voda zcela zhnědne. Zhnědne-li Vám voda krátce po napuštění po aplikaci chlorového přípravku, jedná se o vysrážení některých z kovů, které byly obsaženy ve vodě (nejpravděpodobněji se jedná o oxidy železa)

 

 


ŠPIČKOVÁ KVALITA - SUPER CENA - TO JE NEPTUNIS !!!

Bazénová chemie NEPTUNIS® je vyrobena v České republice z vysoce kvalitních, léty prověřených a osvědčených surovin. Používáním přípravků řady NEPTUNIS zajistíte komplexní péči o Váš bazén a snadno docílíte křišťálově čisté vody po celý rok. V ucelené řadě bazénové chemie NEPTUNIS naleznete přípravky od 1kg balení pro malé domácí bazény až po 40kg balení třeba pro velké hotelové bazény. Naším cílem je nabízet bazénovou chemii špičkové kvality za super ceny ... a přesně to je NEPTUNIS. Doufáme, že s přípravky bazénové chemie NEPTUNIS budete spokojeni a budete se k nim rádi pravidelně vracet.

 

 

 


DomůDomů